Turistické značky
Turistické značky bereme jako samozřejmost. Kdykoliv jdeme někde v přírodě (nejen v přírodě), kde to příliš neznáme, řídíme se těmito značkami.
Věděli jste ovšem, že ne ve všech zemích je to možné? Turistické značení v České republice (a také na Slovensku) patří mezi nejdokonalejší a nejhustší sítě na celém světě. Zde je nutno podotknout, že tuto síť značení tvoří a udržují bezplatně dobrovolníci - značkaři převážně z řad Klubu českých turistů (KČT).
První značená turistická cesta na našem území byla vyznačena již 11. května 1889 právě Klubem českých turistů.
Pěší trasy jsou na území České republiky značeny pásovými značkami, které se skládají ze tří vodorovných pruhů. Prostřední pás, který určuje barvu značené trasy, je červený, modrý, zelený nebo žlutý. Červená značí dálkovou nebo hřebenovou trasu, modrá významnější trasu, zelená místní trasu a žlutá krátkou trasu nebo spojovací cestu. Oba krajní pruhy jsou bílé a mají za úkol značku více zviditelnit.
Ve městech, vesnicích, na křižovatkách s jinou značenou trasou a na dalších turisticky významných místech je malované značení doplněno tabulkami a směrovkami. Z nich se dovíte např. název místa, popř. jeho nadmořskou výšku, směrovky informují o kilometrových vzdálenostech k dalším cílům na trase.
Existují pak také lyžařské značky, ty nemají krajní pruhy bílé, jsou totiž oranžové. Dalším neméně důležitým typem jsou cykloznačky, které mají krajní pruhy žluté a doplňují je žluté tabulky a směrovky.
Pěší turistické značky:
Pásová značka
Šipka
Místní značka
Naučná stezka
Koncová značka
Odbočka ke zřícenině hradu
Odbočka k jinému zajímavému objektu
Odbočka ke studánce nebo pramenu
Odbočka k vrcholu
Vícebarevná značka
Turistická tabulka
Turistická směrovka
Lyžařské turistické značení:
Lyžařská značka
Lyžařská směrovka
Cykloznačení: